Bu RPG oyunu başka RPG oyunu!

RPG namıdeğer bilinen Türkçe adıyla rol yapma oyunu, gerek ülkemizde gerek de dünya çağında yüz milyonlarca oyuncuya sahip, konsol, PC ve mobil fark etmeksizin en popüler türlerden biri. Hikaye modu özelinde zaman zaman çevrimdışı oynanabilse dahi türün en önemli özelliği gerçek zamanlı ve çok oyunculu yapıya sahip olması. Bununla birlikte fantasitk evrenlerde fantastik karakterlerle oyuncuları kıyasıya bir savaş atmosferinin içine sokmasıyla dikkat çekiyor.

Aksiyon ve maceranın tavan yaptığı bir oyun türünde bunları minimuma indirmek, hatta oyunun yapısını tamamen değiştirip başka bir yapıya büründürmek gibi hamleler ilk bakışta kabul görmeyecek hamleler olabilir. Ancak yine de bir bakın deriz.

Untold RPG, RPG dinamiklerini kelimenin tam anlamıyla baş aşağı ediyor ve metin tabanlı bir hikaye oynanışına çeviriyor.

Çok sevgili ve saygıdeğer RPG hayranları, oyunla karşılaştığımızda biz de çok ümitli değildik, ön yargılı yaklaştık fakat açık söylemek gerekirse can sıkıntımızın seviye yükselttiği bu dönemde farklı bir alternatif olarak hoşumuza gitmedi desek yalan olur.

Karakterimiz bir kumsalda uyanıyor ve hafıza kaybından muzdarip. Ekranda düzenli olarak çeşitli metinler beliriyor. Biz de bu metinleri okuduktan sonra hemen altında verilen şıklardan birini seçip, hikayeyi devam ettiriyoruz. Yaptığımız seçimler doğrultusunda da hikaye şekillenmeye başlıyor. Silah, ekipman, yiyecek vb. ögeleri topluyor, karşımıza çıkan diğer karakterlerle iletişim kuruyor, yeri geldiğinde savaşlara bile giriyoruz. Elbette bunların hepsi tahmin edeceğiniz üzere yazılı olarak gerçekleşiyor.

Ekranın alt tarafında ise karakterimizin güç ve sağlık durumları gibi bilgilerine ulaşabiliyor, topladığımız ögeleri aktif hale getirerek silah kuşanıp, sağlığımızı geliştirebiliyoruz ve görevlerimize göz atabiliyoruz. Anlayacağınız, klasik bir RPG oyununda yapılabilecek hemen her hamleyi burada da yapmak mümkün. Hikayenin seçimleriniz doğrultusunda şekillenmesinin bir sonucu olarak, oyun aynı zamanda birden fazla son barındırıyor ve bu da oyuncuyu daha da fazla oyunun içine çekmeyi başarıyor.