Dinozorlar savaş makinelerine dönüşüyorlar!

Tarih boyunca başta atlar olmak üzere savaşlarda pek çok hayvan kullanılmıştır. Atlarla benzer görevler üstlenen filler ve develer de orduların hücum organizasyonlarında önemli roller üstlenmiştir. Bunların yanı sıra cephede sağlık ekipmanlarını taşıyan köpekler, iletişim aracı olarak kullanılan güvercinler, üstün görme ve işitme yetenekleri sayesinde düşman askerini tespit ettiğinde ordusuna haber veren maymunlar ve çok daha fazlası…

Günümüzde ise bilindiği üzere savaşlarda hayvanlar aktif olarak kullanılmıyor. Ancak, tarihin bilinen en yırtıcı canlıları olan dinozorlar hala yaşıyor olsaydı, yine de savaşlarda hayvanlar aktif rol almıyor diyebilir miydik?

Dino Squad, son teknoloji ürünü silahlarla donatılmış dinozorları yönlendirdiğimiz ve 6’şarlı iki takım halinde savaştığımız üçüncü şahıs nişancı türünde yepyeni bir oyun.

Düşünsenize, dinozorlar gerçek hatta bir şekilde evcilleştirilmiş ve birer savaş makinesine dönüştürülmüşler… Hadi gelin, bu düşünceyi sanal ortama taşıyarak yaşayabilmenizi sağlayan oyunun ayrıntılarına geçelim.

Oyun daha ilk saniyelerden kullanıcıya kendini sevdiriyor; çünkü sizi direkt olarak savaş alanına atıyor ve hızlıca yönlendirme ve saldırı butonlarını tanıtıp, ilk savaşınızla sizi baş başa bırakıyor. İki renge ayrılan takımlardan mavi takim daima siz, kırmızı takım da rakibiniz. Amaç ise oldukça basit: Her iki takım da savaş alanında bulunan kuleleri hakimiyet altına alarak kendi rengine çevirmeye çalışıyor. Tüm kuleleri hakimiyetine alıp, düşman saldırılarından arındıran takım da mücadeleyi kazanıyor.

Sol alt taraftan joystick yardımıyla dinozorunuzu yönlendirirken, sağ alt taraftan da ateşlerine ve özel güç butonunu kullanıyorsunuz. Aynı zamanda parmağınızı ekranda gezdirerek etrafı gözlemlemeniz de mümkün. Nasıl ki kuleleri hakimiyet altına almak takımınıza oyunu kazandırıyor ise, rakip dinozorları öldürmek de bireysel anlamda size puan kazandırmakta. Bu yüzden olabildiğince fazla rakibi öldürmeniz karakter ve silah gelişiminde önemli rol oynayacak. Bu arada unutmadan söyleyelim, hakimiyetinize aldığınız kulelerin kapsama alanına girerek sağlık gücünüzü artırabilirsiniz.

Kazanılan puanlarla kendi dinozor takımınıza yeni dinozorlar ekleyip, onları geliştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde silah gelişimleri yapmanız da savaş alanındaki üstünlüğünüz için büyük önem teşkil ediyor. Grafik konusuna gelecek olursak; ağızları açık bırakan grafiklerle donanmış bir oyun değil fakat kesinlikle rahatsız etmiyor. Zaten oyunun akıcılığı ve savaş ortamında yaratılan kaos göz önüne alındığında grafiklerin yeterli olduğunu söylememiz yanlış olmaz.