Facebook, oyun yayıncılığında elini güçlendiriyor!

Kim derdi ki, kendisinden yaşça büyük kişiler bilgisayar oyunu oynarlarken onları bir köşeden usulca ama içi kıpır kıpır şekilde izleyen çocuklar büyüyecek ve binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından oyun oynarken izlenecek. Malumunuz, dijital oyun sektörü mobil, konsol, PC, e-spor derken milyarlarca dolarlık bir hacime ulaştı ve daha da büyümeye devam ediyor. Bu pastadaki en büyük paylardan biri de hiç şüphe tok ki oyun yayıncılığı tarafına düşüyor.

Oyun yayıncılığı dendiği an hepimizin bildiği üzere akla ilk olarak Twitch geliyor. Twitch’in yarattığı etkiyle birlikte Google, YouTube üzerinden, Microsoft ise Mixer uygulaması ile ekosistemdeki yerini aldı. Elbette ki Facebook’un bu pastadan yapına düşeni almaması düşünülemezdi.

Facebook Gaming, esas olarak oyun yayıncılığına odaklanan, bununla birlikte bünyesinde barındırdığı basit oyunlarla da kullanıcılarının keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir uygulama.

Halihazırda web tabanlı sürümü 2018’den bu yana hizmet veren Facebook Gaming, uzun zamandır beklenen mobil versiyonunu belirlenen tarihten daha erken yayınladı ve böylece oyun yayıncılığı alanında elini güçlendirmiş oldu.

Facebook’un oyun tarafına büyük önem verdiği zaten biliniyordu. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu hamlesiyle birlikte başta Twitch olmak üzere Mixer’e ve YouTube’un oyun platformuna ciddi bir rakip oldu. Kullanıcılar ya da daha doğru bir söylemle yayıncılar, uygulamayı kullanarak hem Facebook’un kütüphanesine bulunan oyunları oynayabiliyor hem de canlı yayın özelliği sayesinde telefonların ekranını yansıtarak istedikleri oyunu oynayıp, yayıncılık yapabiliyorlar. İzleyici tarafında olmak isteyenler de ilgi alanları doğrultusunda gruplara katılarak canlı yayınları kolaylıkla izleyebilecekler.

Uygulamanın gelir modeli ise en dikkat çekici taraflardan biri. Facebook, uygulama içinde hiçbir şekilde reklam yayınlamıyor. Bunun yerine Twitch’teki rozet sistemine benzer bir sistem kullanıyor ve kullanıcılar bu rozetleri belirli ücretler ödeyerek satın alıyorlar. Salgın dolayısıyla tüm dünyanın evde olmasını ve bu dönemde dijital oyun hacminin normalin çok üstünde seyretmesini fırsat bilen Facebook, uygulama yayın tarihini erkene alarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ancak daha da önemlisi, karşısında Twitch, YouTbe ve Mixer gibi çok ciddi rakiplerin olması uygulamadaki aktif kullanıcı sayısını ne kadar etkileyeceği. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.