Katil misiniz kurban mısınız?

Korku, işlenmesi ve etkisinin karşı tarafa geçirilmesi çok zor bir tür. Bugün korku dendiğinde akıllara ilk olarak hala Alfred Hitchcock, Wes Craven ve John Carpenter gibi isimleri ve onların kültleşmiş filmleri geliyor. Gerek genel anlamda sinema tarihine gerek de tür olarak korku sinemasına adını altın harflerle yazdırmış bu isimlerin yanına ise yakın dönem korku sinemasından adını yazdıracak çok fazla isim bulunmuyor malesef.

Oyun sektöründe de durum çok farklı değil. Korku temalı oyunlara çok sık rastlayamadığımız gibi rastlayınca da maalesef başarılı deneyimler yaşayamıyoruz. Hele ki mobilde bu problem daha da büyük. Ancak bu sefer referansı sağlam bir oyunla birlikteyiz.

Dead by Daylight, 4 kurban 1 katil olmak üzere toplamda 5 kişinin online olarak oynadığı, katilin kurbanları kaçmadan öldürmeye, kurbanların da gerekli görevleri yerine getirerek kaçmaya çalıştıkları korku, gerilim ve aksiyon dolu bir oyun.

İlk olarak 2016 yılında PC ve konsol platformları için yayınlanan yapım, o günden bu güne milyonlarca kişi tarafından büyük bir beğeniyle oynanmaya devam ederken, ücretsiz olarak mobile de gelmesi bizleri fazlasıyla mutlu etti.

Oyunun amacı aslında çok basit, İlk başta kurban mı yoksa katil mi olmak istediğinizi seçiyorsunuz ve oyuna giriyorsunuz. Diyelim ki kurbanlardan birisiniz. Çıkış noktasını bulabilmek için bozulmuş olan jeneratörleri tamir edip, bulunduğunuz alanı ışıklandırmanı gerekiyor. Bunu yaparken de elbette katile yakalanmamalısınız. Katil sizi yakaladığında önce yaralıyor, sonra da omzuna atıp bir kanca mekanizmasına asıyor. Diğer kurbanlar sizi buradan kurtarmak veya kaderinize terk edebilir. Eğer ki kurtarırlarsa kaçma şansınız devam ediyor.

Senaryoya bir de katil gözüyle bakalım. Katili seçtiğinizde oyunda yalnız başınasınız demektir. Kurbanların jeneratörleri tamir etmesini engellemeniz ve her birini yakalayıp kancalara asmanız gerekli. Eğer ki içlerinden biri bile kaçarsa başarısız sayılıyorsunuz. Kaçmaları için tek opsiyonları da çıkış kapısı değil. Tek bir kurban kaldığında haritanın rastgele bir yerinde bir kaçış kapağı açılıyor. Kurbanınız o kapağa ulaşmadan kapağı kapatmalı ve son kurbanınızı da köşeye sıkıştırmalısınız.

Hem kurban hem katil tarafından onlarca farklı karakter bulunuyor. Kazandığınız puanlar doğrultusunda kilitlerini açabilir, başta aşağı kişiselleştirebilir, ekipman, silah vb. araç gereçlerle de karakterinizi donatabilirsiniz. Oyunun en güzel taraflarından biri de efsanevi korku filmi karakterlerine saygı duruşunda bulunuyor olması. Cadılar Bayramı serisinden Michael Myers, terstere filminden Amanda Young ve Çığlık serisinden Ghost Face (Hayalet Maske) gibi karakterleri de yönlendirmeniz mümkün.

Yaratılan korku ve aksiyon atmosferinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz fakat grafik olarak pek de tatmin edici olmadığını söylemek gerek. Özellikle PC’de ve konsolda ünü olan böylesine bir oyunun mobilde de grafik kalitesinin yüksek olmasını beklerdik. Ancak yine de az önce söylediğimiz üzere, korku oyunu yokluğu çektiğimiz mobil platformlarda, epey süre elimizden düşürmeyeceğimiz hatırı sayılır bir korku oyunumuz oldu.