Koronavirüs önlemlerine mobil hamle!

Hepimizin yakından takip ettiği üzere ülkemizdeki ilk vaka açıklandığından bu yana salgının yayılmasını engellemek ve aynı zamanda vatandaşlara güncel durumla ilgili bilgi vermek amacıyla bir dizi önlemler alınıyor. İş yerlerinin ve okulların evden çalışmaya geçmesi, işletmelerin kapatılması, 65 yaş üstünün ve 20 yaş altının sokağa çıkmasının yasaklanması, marketlere maskesiz girilmesinin yasaklanması ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı, bu süreçteki en etkili yasaklar oldu.

Yine bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı her gün akşam saatlerinde günlük rapor tablosu yayınlamakta ve salgının seyriyle ilgili bilgilendirmeler yapmakta. Şimdi de her vatandaşın salgın hakkında istediği zaman bilgi sahibi olabileceği, uzun zamandır merakla beklenen uygulamayı yayınladı.

Hayat Eve Sığar, vatandaşları hastalık hakkında bilgilendirmek ve yönlendirmek ile birlikte riskleri en aza indirmek ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bir uygulama.

Şimdiden 1 milyon indirmeyi aşan uygulama, maalesef kullanıcı şikayetlerini de beraberinde getirdi. Ancak olumsuz taraflarına geçmeden önce uygulama ile neler yapabiliyoruz onlara bir bakalım.

İlk olarak telefon numaranızı giriyorsunuz ve gelen doğrulama kodu ile hesabınızı doğruluyorsunuz. Bu işlem, kullanıcıyı daha iyi yönlendirmeye ve riskli bölgelerden korumaya yardımcı oluyor. Daha sonra sırasıyla konum servislerini ve bluetooth özelliklerini aktif hale getiriyoruz. Bu işlem de, riskli bölgelere yaklaştığınızda uyarı almanıza ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken alanları görmenize olanak sağlıyor.

Uygulamanın en merak edilen ve hakkında şikayetlerin olduğu özellik “Yoğunluk”. Bu sekmeye geçtiğinizde bulunduğunuz konumun risk ve enfekte durumunun yanı sıra evde izolasyon durumunu anlık olarak görebiliyorsunuz. Kullanıcıların pek çoğu bu özelliğin tam olarak çalışmadığını, aynı zamanda bulunulan konumun risk seviyesinin belirtilmesinin yeterli olmadığını, bu bilginin neye göre verildiğini, konumdaki pozitif vakaların sayısını vb. verilerin de yer alması gerektiğini söylüyor. Buna ek olarak, sadece bulunulan konumun değil, ülke genelinde risk durumunun gösterilmesi gerektiği de yoğun yapılan şikayetler arasında.

“Ailem” özelliği ise şu ana kadar en faydalı ve takdir edilen hamle olarak görülüyor. Bu sekme altından aile bireylerinizi veya yakınlarınızı ekleyerek, eklediğiniz kişinin uygulamayı yüklemesi ve konum bilgilerini açması halinde onun konumunu görebiliyorsunuz. Böylece sürekli takipte kalarak, bulundukları bölgedeki risk durumlarını görüntüleyip, gereken durumlarda uyarıda bulunabiliyorsunuz. Ayrıca eklediğiniz kişilerden biri pozitifse ya da pozitif biriyle temasta bulunduysa uyarı bildirimi alacaksınız. Bununla bağlantılı olarak bluetooth özelliği sayesinde, sokakta karşılaştığınız biri daha sonra pozitif çıkarsa, yine bir uyarı bildirimi alacaksınız.

Tüm bunların yanı sıra harita üzerinden hastane, eczane, metro, otobüs durakları ve market noktalarını da görüntülemeniz mümkün. Bu konudaki şikayet ise eczanelerin konumunun gösterilmesinin yeterli olmadığı, elinde maske olan eczanelerin ayrıca belirtilmesi gerektiği yönünde. Çünkü hala maskesini tedarik edemeyen ve bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşayan vatandaşlar mevcut. Son olarak belirtmekte fayda var; Sağlık Bakanlığı’nın daha önce hem web sitesinden yayınladığı hem de yine mobil uygulama olarak sunduğu kişisel Koronavirüs testine buradan da ulaşabiliyorsunuz. Ancak tekrar hatırlatalım; bu test hiçbir şekilde kesin bir sonuç içermiyor, sadece tavsiye niteliği taşıyor.