Ona reddedemeyeceği bir teklif yapın!

Godfather’ın yılların eskitemediği ve ağızları açık bırakan etkisinden midir bilinmez, sinema tarihi çok uzun yıllardır mafya filmleri üretmeye devam ediyor. Godfather’dan önce de mafya filmleri vardı elbette fakat Godfather’ın sadece mafya filmlerinin değil sinema tarihinin en önemli ve ufuk açıcı filmlerinden olması, hiç şüphe yok ki onu bambaşka noktalara taşıyor. Üstelik etkisi sadece sinema dünyasında değil, bizi oldukça yakından ilgilendiren oyun dünyasında da fazlasıyla hissedilmekte.

Sinema dünyasının olduğu gibi oyun dünyasının da vazgeçilmez ögelerinden biri mafya teması. Ancak dinamikleri gereği mobil platformlarda örneklerine maalesef çok rastlayamıyoruz. Odandır ki, mafya hikayesi üzerine kurgulanmış bir oyun gördüğümüzde de hemen oynamaya koyuluyoruz.

Idle Mafia, büyük patron olarak dünyanın dört yanındaki mafya liderlerini yanınıza alıp onlara görevler verdiğiniz, önce bölgenizi, sonra şehrinizi, ardından da tüm dünyayı kontrol altına almaya çalıştığınız bir oyun.

Klasik idle oyun yapısını oyunun oynanabilirliğini artıracak birkaç küçük dokunuşla çeşitlendiren yapım, bizleri yeraltı dünyasının lider olmaya çağırıyor.

Sıradan bir çete lideri olarak başladığımız oyunda, kundaklamadan hırsızlığa, koruma ücreti almaktan bölge çatışmalarına kadar her türlü pisliğe bulaşıyoruz ve topladığımız paralarla yavaş yavaş kendi imparatorluğumuzu kurmaya başlıyoruz. Şehirdeki bir kumarhaneyi veya silah dükkanını himayemiz altına aldığımızda, bu mekanların korumasını emrimizde çalışan mafya liderlerine devrediyoruz. Onlar mekanları işletirken biz de bir yandan mekanları geliştirip, daha fazla para kazanmalarını sağlıyor, öte yandan da oyunun bize verdiği görevleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Mekanları geliştirdiğimiz gibi emrimiz altında çalışan mafya liderlerini de geliştirmemiz gerekiyor; çünkü tahmin edeceğiniz üzere bazı mekan sahipleri problem çıkartabiliyor. Bu durumda da mafya liderlerimiz çatışmalara giriyor. Oyunu klasik idle yapısından kurtaran özellik de bu. Sadece ekrana dokunarak geliştirme ve para toplama işleminin yanı sıra bu tür çatışmalara da girilmesine olanak sağlıyor. Velhasıl, oyun boyun mottonuz Vito Carleone’nin de dediği gibi: “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım!” olsun.