Pantolonlarınızı ne kadar seviyorsunuz?

2000’li yılların başlarında “vur ve en uzağa fırlat” olarak tanımlayabileceğimiz, oldukça popüler bir oyun türü mevcuttu. Yıllar ilerleyip, dijital oyun sektörü olağanüstü evrimler geçirdikçe haliyle bu tür bir oyun da basit kalmaya başladı ve oyun tarihinin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Sonraları mobil oyun ekosisteminin gelişmesiyle birlikte, özellikle de son yıllarda eskiye dönüş furyasından nasiplenen türlerden biri de bu oldu.

İlk çıktığı yıllardan bu yana kontrol sistemi ve oynanış mekanizması bozulmayan nadir türlerden biri olan bu oyun türü, mobildeki hem eski hem de yeni nesil oyunseverlere kendini yeniden sevdirmeyi başardı. Geçtiğimiz gün itibariyle de türün belki de en başarılı örneklerinden biri Play Store’daki yerini almış bulunuyor.

Rocky Rampage: Werck  ’em Up, Rock Krallığı’nın moda şampiyonu Boulder Cobblestone’un pantolon koleksiyonunun Makas Krallığı’ndaki köleler tarafından çalınmasının ardından, pantolonlarının peşine düşmesini konu alıyor.

Hikayesiyle, karakter tasarımlarıyla ve bu tür oyunlarda görmeye çok alışık olmadığımız grafik kalitesiyle, tam da kafa dağıtmaya, eğlenmeye ihtiyacımız olan bu günlerde imdadımıza yetişiyor.

Oyun, uzun bir süredir ön kayıt aşamasındaydı ve merakla bekleniyordu. Öyle ki 500.000’i aşan ön kayıt ve yayınlandığı ilk gün itibariyle 50.000 indirmeye ulaşması, oyuna karşı olan merakla birlikte, ne kadar beğenildiğini de gösteriyor. Ana karakterimizin yardımcısı olan Pebble, ki kendisi bir domuz, Boulder’ı boynuzlayarak fırlatıyor. Boulder Krallığı’nın şatolarına saldırıp, pantolonlarını geri almaya çalışıyor.

Pebble’ın ilk baştaki boynuzlama hızını maksimuma denk getirmeniz önemli. Sonrasında ise ekrana dokunarak Boulder’ı zıplatabiliyor ve daha uzak mesafelere ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak sürekli ekrana tıklarsanız enerjiniz tükeniyor ve bir daha ener kazanana kadar zıplayamıyorsunuz. Bununla birlikte elbette ki yol boyunca yardımcı kuvvetler diyebileceğimiz çeşitli hayvanlar bulunmakta. Çarptığınızda patlayarak sizi daha yukarı ve uzağa fırlatan kuşlar, sınırlı sürede kullanabileceğiniz kangurular gibi hayvanların yanı sıra, sizi yavaşlatacak engellerden ve saldırgan hayvanlardan da kaçınmanız gerekli.

Ne kadar uzak mesafeye ulaşırsanız puanınız da o kadar artıyor. Daha sonra da bu puanlarla karakterinizin dayanıklılığını, Pebble’ın boynuzlama gücünü vb. özelliklerinizi geliştiriyor; ekstra mesafeler almanızı sağlayacak çeşitli özel güçlerin kilidini açıyorsunuz. Unutmayın, ne kadar hızlı ve güçlü olursanız, şato duvarlarını yıkmanız ve çalınan pantolonlarınızın başında duran devasa canavarları yenilgiye uğratmanız da bir o kadar kolaylaşıyor. Hem basit oynanışı hem de kısa sürede bağımlılık yaratan yapısıyla, kendisi uzunca bir süre telefonlarımızda konu olacak.