1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Faladdin ve Falcı Bacı uygulamaları nasıl çalışıyor

Faladdin ve Falcı Bacı uygulamaları nasıl çalışıyor

Faladdin ve Kaave Falı (Falcı Bacı) gibi uygulamalar hanımların favorisi ve üstelik oldukça yüksek bir etkileşime de sahip. Peki bu uygulamalar nasıl çalışıyor? Gerçekten arka tarafta falcı bir teyze mi yer alıyor yoksa hepimizin telefonları izlenip bilgilerimiz bizlere mi satılıyor?


Birçok hanımlarımızın telefonlarında olmazsa olmaz uygulamalar vardır ancak kahve falı uygulamalarının yeri tamamen ayrıdır. Bu uygulamalar arasında ise Faladdin ve Falcı Bacı(Kaave Falı) uygulamaları yer alıyor. Uygulamaya içtiğiniz kahvenin telvesini gönderiyorsunuz daha sonra da uygulama içinden sizin kahvenizin bir falcı tarafından yorumlanmış hali sizlere gönderiliyor.

Bu tür uygulamaların ülkemizde oldukça popüler olmasının sebebi, kahve ve fal kültürümüzden dolayı. Peki hiç düşündünüz mü? Bu fal uygulamaların arkasında kimler var? Falcı bir teyze mi yoksa bilgilerimizin takip eden gizli şirketler mi? Hep birlikte göz atalım.

Faladdin

Faladdin kahve falı uygulaması üç dilde de hizmet veren ve en çok tercih edilen ve indirilen kahve falı uygulaması. Uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu söyleyelim ancak uygulama içi satın alımların da olduğunu hatırlatalım. Uygulama içi satın alımlarla beraber günlük kahve falı baktırma sınırına ulaştığınızda ekstra kahve falı baktırma gibi satın alımlar mevcut.

Kaave Falı

Kaave Falı, bildiğimiz üzere sadece ülkemizde hizmet veren bir kahve falı uygulamasıdır. Faladdin gibi oldukça popüler olan Kaave Falı diğer adı Falcı Bacı ülkemizde hizmet veren uygulamadır. Ancak kullanıcılarımız her zaman işin pratiğini çözmüş ki bir kahve falı uygulamasında hakkı biten kullanıcı hemen başka bir uygulamaya zıplıyor.

Peki bu uygulamaların arkasında gerçekten “falcı teyze” mi var?

Tabii ki hayır! Faladdin uygulamasının arkasında falcı teyzeler yer almıyor. Sistem yapay zekaya dayanıyor ve makine öğrenimi ile birlikte uygulama gelişmeye her zaman devam ediyor. 15 milyondan fazla indirilme sayısına ulaşan Faladdin, Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde hizmet veriyor. Faladdin, gönderilen kahvenizin fotoğrafını tanımlıyor ve bilgi havuzunda yer alan diğer görseller ile eşleştiriliyor. Kısacası görsel işleme yapay zekası kullanan bir uygulamadır.

Faladdin uygulamasında kullanılan bu sisteme aslında yabancı değiliz çünkü Google Lens üzerinde bulunan sistemin aynısı. Bildiğiniz gibi Google Lens üzerinde bulunan kamerayı herhangi bir objeye tuttuğunuzda onun hakkında birkaç bilgi ve dökümanlar ortaya çıkarıyor. Bu tarz uygulamaların çoğalmasıyla birlikte hayatımızın kolaylaştığını söylemek yanlış olmaz.

Fala yapılan yorum ile yapay zeka aynı anda nasıl çalışır?

Bu durumun aslında oldukça zor olduğunu söylemek gerekir. Bizim kültürümüzde farklı bir yere sahip olan kahve falı, aslında dünya üzerinde bulunan diğer Tarot, Astroloji ve ön görü (bir nevi kahinlik) gibi fal sistemleri ile aynı. Böylece Falcı Bacı, Faladdin ve Kaave Falı gibi uygulamalar bu sistemden yararlanarak, bilgi havuzunu ve yapay zekayı birleştirip önümüze anlamlı metinler çıkarabiliyor.

Fal uygulaması kullanmak Google’da arama yapmak gibi

Aslına bakacak olursak, uygulamaya gönderdiğiniz fotoğraftan sonra karşınıza çıkan bu anlamlı falın bir benzeri de Google Aramalar’da mevcut. Örnek verecek olursak; Google Görseller üzerinde bir görsel aratıyorsunuz, bu işlemi nasıl yapıyor? Google kendisinde bulunan ve görseli arattığınızda belirleyici püf noktalar belirleniyor ardından görsel işleme yapay zeka sistemi ile tanımlanıp sizlere bilgi havuzundaki eşleşen içerik ile karşılaşıyorsunuz.

Uygulamada falcı olduğunu sandığımız aslında robotla konuştuğumuzu anladık

Bu tarz uygulamaları kullandığımızda ve kahve falı için görselimizi gönderdiğimiz uygulamada, aslında Siri, Cortana veya Google Asistan gibi yapay zeka ile (robot ile) konuşmaktan pek bir farkı yok desek yanlış olmaz. Ek olarak bir bilgi daha verelim, bildiğiniz gibi sorular sorup tahmin ettiğiniz kişiyi bulmaya çalışan Akinator uygulaması da bir hayli popüler. Aslında onun da sistemi tamamen yapay zeka üzerine kurulu.

Akinator’un sisteminin de yine sizin Google’dan bir şey aratmanızdan farksız olduğunu belirtelim. Akinator’un size sorduğu sorulara verdiğiniz cevaplar, arka plandaGoogle’da aratılıyormuşgibi bilgiler ile eşleştiriliyor ve ona göre karşınıza bir sonuç çıkıyor. Toparlayacak olursak bu konu hakkında söylenecek tek şey, yapay zekalara ve robotlara iyi davranmanız olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1994, Kadıköy doğumlu. Bilgisayar ve programları konusunda yeteri kadar deneyime sahip. Blog yazarıyım aynı zamanda da teknoloji, bilim, yaşam, spor, oyun ve birçok konularda araştırmalar ve içerik üretme konusunda da kendime hakimim.

Yorum Yap