Bu güreşçiler gerçekten çok sinirli

Bazı oyun türleri vardır; kendine has bir oyuncu kitlesi barındırır ve türü değişime uğratacak dokunuşlar yapılmayıp, dikkatleri üzerine çekmediği müddetçe çoğunlukla yeni oyuncu da kazanamaz. İşte io türü oyunlar buna en güzel örneklerden biri. Mobil platformların nevi şahsına münhasır bu oyun türü, sevenin çok sevdiği, sevmeyenin ise yanına bile yaklaşmadığı yapıda.

Açık söylemek gerekirse, bizler io türüne nötr olan taraftayız. Nadiren oyuncu ve diğer pek çok türe harcadığımız gibi uzun süreler harcamıyoruz. Ancak yine de başarılı bulduğumuz örnekler oldukça da paylaşmadan geçmiyoruz.

Slam IO, 10 oyuncunun gerçek zamanlı olarak birbirlerini savaş alanının altında ve üstünde bulunan tuzaklara iterek öldürmeye çalıştığı bir oyun.

Klasik io oyunlarında oyuncular birbirlerini veya nesneleri yiyerek büyüyorlarken, burada hem küçük çaplı bir savaş ortamı yaratılmış hem de yeme işlemi ortadan kaldırılacak rakip oyunculara vurup, tuzaklara itme aksiyonu getirilmiş.

Karakterler küçük birer top haline getirilmiş güreşçilerden oluşuyor. Karakterinizi seçip oyuna giriyorsunuz ve gerçek zamanlı olarak diğer oyuncularla mücadele ediyorsunuz. Ü. farklı hamle mevcut. Ekranın sağına ve soluna dokunarak karakterinizin zıplamasını, sağ altta bulunan butona basarak da hızlı ve sert bir şekilde aşağı doğru ivmelenmesini sağlıyorsunuz.

Tanımda da söylediğimiz üzere, savaş alanının hem altında hem de üstünde tuzaklar bulunmakta. Amacınız da rakiplerinize vurup, bu tuzaklara itmek. Ancak dikkat etmelisiniz; zıplama aksiyonunu fazla gerçekleştirdiğiniz zaman kendi kendinizi yukarıdaki tuzaklara kurban edebilirsiniz. O yüzden dengeli, sabırlı olmak ve doğru yerde doğru zamanda rakiplerinize hamlede bulunarak onları yok etmelisiniz.