1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Diamond Quest: Tuşlu telefonların unutulmaz kaşifi

Diamond Quest: Tuşlu telefonların unutulmaz kaşifi

Diamon Quest: Don't Rush, Angkor Wat tapınağından buzlu Tibet mağaralarının derinliklerine kadar keşfe çıkıp, değerli mücevherlerin peşine düştüğümüz bir oyun.


Tuşlu telefonların unutulmaz kaşifi

Yeni yılın bu ilk günlerinde sizleri hemen geçmişe götürmek istemezdik ama merak etmeyin, olumsuz bir tavır takınmayacağız. Aksine, herkesin geçmişinde bir tane de olsa yüzü gülümsetecek bir anı, detay, kişi ya da olay olduğunu varsayarak yüzleri az da olsa gülümsetme hedefindeyiz. Neşeli Günler filminde Münir Özkul “Turşucunun ikramı da turşu suyu olur.” der ya hani, bizimkisi de o hesap. Bizim ikramımız da sizlere yüzünüzü gülümsetecek bir oyundan başkası olamaz.

Tuşlu telefonlarda oyun oynama deneyimini yaşamış ve hala da oyunlardan kafasını kaldırmayan bizleri, senenin bu ilk günlerinde geçmişe götürüp yüzümüzü gülümseten şey ise elbette ki bir oyun oldu.

Diamon Quest: Don’t Rush, Angkor Wat tapınağından buzlu Tibet mağaralarının derinliklerine kadar keşfe çıkıp, değerli mücevherlerin peşine düştüğümüz bir oyun.

Bu oyuna tuşlu telefonlarda saatlerini verenlerin yüzlerinin gülümsemesi bir yana ilk defa deneyimleyecek olanların da fazlasıyla beğeneceğini şimdiden söyleyelim.

Bir tür platform oyunu olarak da tanımlayabileceğimiz yapımda karakterimizle dünyanın dört bir köşesine gidip, buradaki hazinelere ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de elbette ki karşımıza çıkan devasa kayaların yanı sıra örümcek ağları, zehirli yılanlar ve daha pek çok engeli de aşmamız isteniyor. Kayaları iterek yönlendirebiliyoruz fakat altları boş kaldığında yere düşüyorlar. Bu yüzden gerek yol üstündeki çimleri keserken gerek de mücevherleri toplarken en çok dikkat etmemiz gereken konu kayaların durumu. Çünkü yolumuzu tıkayabildikleri gibi üstümüze düştüğünde ölmemize sebep olabiliyorlar.

Oyunun temeli maceraya dayansa da bir tür platform deneyimi de yaşattığını söylemiştik. Bununla birlikte mücevherleri toplayıp çıkış noktasına ulaşmak için çoğu zaman zorlu bulmaca sınavlarına tabi tutuluyorsunuz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi diğer haritaya geçmenin yolu, her haritanın sonunda karşınıza çıkan bölüm sonu canavarlarını yenmekten geçiyor. Kısacası, platform yapısı, bulmaca çözme mantığı, etkileyici mekanlar, örümcek ağları, yılanlar derken komple bir macera sizleri bekliyor.

Neden Sevdik?

  • Mobil oyunların içine doğmuş kişiler için grafik kalitesi sıradan gelebilir fakat oyunun eski zamanlardaki halini düşündüğümüzde orijinal yapısının bu kadar iyi korunup, üstüne bir de grafik kalitesini oldukça başarılı şekilde günümüz standartlarına taşıması takdire şayan.
  • Örümcek ağlarının ve yılanların haricinde maymunların, bombaların vb. çeşit çeşit hayvan ve nesnenin yer aldığı mekanlarda görevleri tamamlamak için bazen su birikintilerin içine dalmanız bazen de tuzaklara yakalanmamaya çalışmanız macerayı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor.
  • Her biri farklı özel güçlere sahip çekiç, kanca vb. objeleri kullanarak zaman zaman kayaları yerinden oynatıyor zaman zaman da duvarları yıkıyorsunuz. Böylece bu tür maceralarda olmazsa olmaz mistik hava da yakalanmış oluyor.

Siz Sormadan Biz Söyleyelim!

Telefonumda ne kadar yer kaplar? 40.74 MB
Türkçe dil seçeneği var mı? Evet
Uygulama içi satın alma var mı? Evet
Kullanmak için oturum açmak gerekir mi? Hayır
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1994, Kadıköy doğumlu. Bilgisayar ve programları konusunda yeteri kadar deneyime sahip. Blog yazarıyım aynı zamanda da teknoloji, bilim, yaşam, spor, oyun ve birçok konularda araştırmalar ve içerik üretme konusunda da kendime hakimim.

Yorum Yap