1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Football Tactics Arena: Taktik dehalarının mücadelesi

Football Tactics Arena: Taktik dehalarının mücadelesi

Football Tactics Arena, sıra tabanlı bir strateji oyunu anlayışıyla futbolu birlikte harmanlayan, aynı zamanda menajerlik oyunlarıyla FIFA veya PES gibi klasik futbol oyunlarını birleştirerek tek çatı altında toplayan bir oyun.


Taktik dehalarının mücadelesi

Futbol her ne kadar bazı kişiler tarafından hala 22 adamın 1 topun peşinden koşması olarak görülse de var olduğundan bu yana çeşitli disiplinlerin ve anlayışların çerçevesinde geliştirilen taktiklerin ve bu taktiklerin sahaya yansıması olarak varlığını sürdürmekte. Ağırlıklı olarak sadece forvetlerin gol attığı bir düzenden total futbola kadar uzanan, günümüzde ise tiki taka, gegenpressing gibi yenilikçi kavramlarla, tamamen taktiksel anlayışların üzerine kurulduğu bir oyuna evrilmiş durumda.

Sayısız oynanış tarzının geliştirildiği sayısız futbol oyunu mevcutken, haliyle biz futbolseverler de farklı bir futbol oyunu gördüğümüzde heyecanlanıyoruz. İşte onlardan biri, popüler bir mobil oynanış tarzını futbolun temeli olan taktiksel disiplinle birleştiriyor ve yepyeni bir oyunu bizlerle buluşturuyor.

Football Tactics Arena, sıra tabanlı bir strateji oyunu anlayışıyla futbolu birlikte harmanlayan, aynı zamanda menajerlik oyunlarıyla FIFA veya PES gibi klasik futbol oyunlarını birleştirerek tek çatı altında toplayan bir oyun.

Normalde maç öncesi taktiklerle takımı hazırlayıp, maç esnasında da yine aynı şekilde dokunuşlar yapabiliyorken, burada anlık olarak her pozisyon için her oyunun hareketini planyalabiliyoruz.

Dünyanın dört bir yanından oyuncularla online maçlara çıkıyoruz. Oynanış ise yukarıda söylediğimiz gibi sıra tabanlı olarak tasarlanmış. Kaleciler de dahil 4’e 4 yapılan maçlarda oyuncunuzun üstüne tıklayarak ona yapması gereken hamleyi söylüyorsunuz. Pas atmak, şut çekmek, boşa kaçmak gibi tamamen sizin taktiğinize kalmış her hamle olabilir. Kurgunuzu oluşturduktan sonra da oyunu aktif hale getirip, oyunların aksiyonlarını izliyorsunuz. Bu şekilde gol atmaya çalışıyor ya da rakibinizin hamlelerini tahmin ederek savunma yapıyorsunuz.

İlk bakışta karmaşık bir yapı barındırıyormuş gibi gözükse de oyunun mantığını kolaylıkla kavrayacağınızdan şüpheniz olmasın. Hatta bir süre sonra savunma arkası koşular, kanat bindirmeleri, adrese teslim ortalar derken adeta maç izlerken hayal ettiğiniz oyuncu davranışlarını burada birebir uygulayabildiğinizi göreceksiniz. Grafik kalitesi çok fazla tatmin etmese de online mücadeleler üzerine kurulu olması, arkadaşlarınızla oynayabiliyor olmanız, oyuncu gelişimleri, özel oyuncu güçleri gibi detaylarla mutlaka telefonunuzda yer alacak bir futbol oyunu olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1994, Kadıköy doğumlu. Bilgisayar ve programları konusunda yeteri kadar deneyime sahip. Blog yazarıyım aynı zamanda da teknoloji, bilim, yaşam, spor, oyun ve birçok konularda araştırmalar ve içerik üretme konusunda da kendime hakimim.

Yorum Yap