1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Passpartout: Sokak ressamı olmak ister misiniz?

Passpartout: Sokak ressamı olmak ister misiniz?

Passpartout: The Starving Artist, atölyesinde yaptığı resimleri sokakta sergileyerek satmaya çalışan ressamı canlandırdığımız bir oyun.


Sokak ressamı olmak ister misiniz?

Türkiye’de sokak ressamlarını genelde yazlık yerlerde görüyoruz. Kendi eserlerini tuvale aktararak bu tabloları satanlar olsa da ağırlıklı olarak kısa bir zaman dilimi içinde insanların portrelerini çizen sanatçılar görmek mümkün. İşin sanat ve ticaret kısmına girmek gibi bir düşüncemiz yok; zira bunun haddimize olduğunu da düşünmüyoruz. Resmin ve ressamlık mesleğinin bu yazı özelinde bizi ilgilendiren kısmı, tamamen dışarıdan bir gözle bakıp, olanı olduğu gibi size aktarmak.

Lafı uzatmayalım ve gelin, sizi Fransa’nın sokaklarına doğru bir yolculuğa çıkaralım. Resim sanatı ve dendiği zaman akla ilk gelen ülkelerden olan Fransa’ya…

Passpartout: The Starving Artist, atölyesinde yaptığı resimleri sokakta sergileyerek satmaya çalışan ressamı canlandırdığımız bir oyun.

Açıkça söylemek gerekirse, daha önce bu tarzda bir oyunla karşılaşmamıştık. Gerek ele aldığı konu gerek de resim yeteneklerimizi sergileyerek bunu sanalda da olsa paraya çevirebilmemiz oldukça eğlenceli bir fikir.

Küçük atölyede yaptığımız resimleri yine atölyemizin önündeki sokakta sergiliyor ve insanların bu tabloları satın almasını bekliyoruz. Amacımız ise en büyük giderimiz olan kirayla birlikte şarap ve baget ekmek ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek. Fransız bir ressamın en büyük giderleri arasında şarabın ve ekmeğin gösterilmesi ise gülümseyen bir detay olarak oyundaki yerini alıyor.

Karakteri istediğiniz yere yönlendirebiliyorsunuz, fakat birinci önceliğiniz tuvale tıklayıp resminizi yapmak. Yan panelde açılan renk ve fırça paletinden seçimlerimizi yaptıktan sonra da resminizi tamamlayıp, satışa çıkarıyorsunuz. Gelen müşterilerle pazarlığa girebildiğiniz gibi belirlenen ilk fiyattan da satabilirsiniz. Bu şekilde ilerleyerek bir yandan daha fazla para kazanıp bir yandan da kendinizi geliştirerek daha iyi galerilerde daha iyi müşterilere eserlerinizi satabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1994, Kadıköy doğumlu. Bilgisayar ve programları konusunda yeteri kadar deneyime sahip. Blog yazarıyım aynı zamanda da teknoloji, bilim, yaşam, spor, oyun ve birçok konularda araştırmalar ve içerik üretme konusunda da kendime hakimim.

Yorum Yap